Strony

poniedziałek, 8 lipca 2019

Błażej Sienkowski „Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic” – recenzja


O
kres wakacyjny sprzyja wędrówkom poza miasto i to zarówno tym dalszym, jak i bliższym. Jeśli ktoś z Was nie był jeszcze w Puszczy Zielonce, albo planuje tam powrócić, to polecam dobre przewodniki, a jeden z ciekawszych napisał Błażej Sienkowski.

Po raz pierwszy recenzuję książkę, która jest po trosze przewodnikiem, a po trosze opracowaniem historycznym, poświęconym podpoznańskim obszarom Puszczy Zielonki. Autor książki, Błażej Sienkowski, jest studentem poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Hobbystycznie zgłębia historię, nie tylko zresztą swojej okolicy. Puszczę Zielonkę autor zna jak własną kieszeń, wychował się bowiem w Mielnie w gminie Czerwonak. Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic to debiut pana Błażeja.

O czym właściwie jest ta książka? Najprościej mówiąc o ciekawych miejscach w Puszczy Zielonce. Nie jest to typowy przewodnik, co raczej zbiór opowieści o historii tych okolic, jej zabytków, ludzi, którzy tam mieszkali, a także mnóstwo fascynujących ciekawostek, które zainteresują nawet ludzi nie cierpiących historii. Wiedzieliście na przykład, że na dawnym lotnisku Luftwaffe w Bednarach jeszcze do dziś można odnaleźć pozostałości infrastruktury lotniczej, a nawet dawnych bomb? Pomiędzy Dąbrówką Kościelną, a Sławicą archeolodzy odkryli pozostałości Dzwonowa, miejscowości, która niegdyś była miastem, lokowanym prawdopodobnie w XIV wieku. Miasto jednak upadło już na początku XVI i stało się wioską, a i ta w końcu opustoszała. Miłośnicy wojskowości też nie będą zwiedzeni spacerując po Puszczy. W Trzaskowie można oglądać resztki infrastruktury wojskowej, pozostałej do dawnej jednostce wojskowej Obrony Powietrznej Kraju. Warto także zobaczyć resztki dawnych cmentarzy ewangelickich, bo za kilka lat może nie być już po nich śladu… Autor opisał także największą dumę Puszczy Zielonki, czyli okazałe drewniane kościoły oraz sanktuaria w Dąbrówce Kościelnej i Owińskach.



Książka napisana jest przystępnym językiem i z pasją. Od razu można poznać, że autor jest mocno związany ze swoją „małą ojczyzną”. Pisząc swą książkę, Pan Błażej opierał sią na opracowaniach historycznych i turystycznych, a także wspomnieniach mieszkańców i swoich własnych, starannie selekcjonując materiał i weryfikując informacje. Książka oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale jest świetnym przewodnikiem po atrakcjach Puszczy Zielonki. Polecam zapoznać się z nią przed zwiedzeniem puszczy, albo po prostu zabrać ją ze sobą w leśne ostępy. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to szata graficzna. Zdjęcia opublikowane w książce są czarno-białe, a opracowanie tego typu aż prosi się o kolorowe fotografie. Poza tym drobnym mankamentem, szczerze polecam tę niewielkich rozmiarów książkę.

Autor: Błażej Sienkowski
Tytuł: „Historycznym śladem Puszczy Zielonki i okolic”
Wydawca: Błażej Sienkowski
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2019
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-954215-0-1
Liczna stron: 118.


P.S. Książkę można kupić w następujących punktach: w antykwariacie im. J.K. Żupańskiego w Poznaniu (koło Starego Rynku), księgarni ,,Grześ'' w Murowanej Goślinie (przy ul. Poznańskiej), siedzibie ,,Informatora Swarzędzkiego'' (Swarzędz, Osiedle Czwartaków 23/1), bibliotece w Pobiedziskach (ul. Kostrzyńska), na poczcie w Kicinie, na poczcie w Owińskach, po mszach w parafii Wierzenica oraz w sklepie Eden w Tucznie (gm. Pobiedziska).





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz