Poznańskie koziołki

piątek, 20 kwietnia 2018

„Chodź, zobacz! Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci” – recenzja

I
stniejące od kilku lat Centrum Turystki Kulturowej TRAKT, realizujące szereg projektów edukacyjno-kulturalnych i historycznych w Poznaniu, co chwilę wzbogaca swą ofertę skierowaną do młodszych i nieco starszych poznaniaków oraz turystów, odwiedzających Poznań. Jedną z ostatnich propozycji CTK TRAKT jest oryginalny przewodnik dla najmłodszych „Chodź, zobacz!”
 
Przewodnik powstał w 2017 r. Autorką i koordynatorką projektu była Lucyna Kaczmarkiewicz, która również, wspólnie z Anną Basińską, napisała do niego tekst. Przewodnik zapewne nie powstałby, a przynajmniej nie przybrałby tak atrakcyjnej formy, gdyby nie pomoc uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. B. Szwarca w Poznania oraz dzieci z Przedszkola nr 75 „Przyjaciele Włóczykija”, biorących udział w warsztatach organizowanych i prowadzonych przez CTK TRAKT. 



Dzieci wskazały najciekawsze miejsca na Trakcie Królewsko-Cesarskim i przygotowały prace plastyczne, przedstawiające te właśnie miejsca. Najlepsze prace zostały umieszczone w przewodniku. Można więc powiedzieć, że przewodnik stworzyły dzieci, dla dzieci.


Przewodnik został podzielony na trzy rozdziały-wyprawy. Podczas pierwszej, dzieci poznają Ostrów Tumski i Stare Koryto Warty. Celem drugiej wyprawy jest Stary Rynek, a podczas trzeciej wyprawy dzieci zwiedzają Plac Wolności i Dzielnicę Cesarską. W czasie każdego spaceru, młodzi uczestnicy poznają krótką historię prezentowanego obiektu, oczywiście w formie jak najbardziej przystępnej. Ponadto zapoznają się z legendami dotyczącymi zwiedzających właśnie miejsc. Aby dzieci nie nudziły się podczas zwiedzania, za każdym razem otrzymują określone zadania do wykonania. 


Podczas zwiedzania Śródki, muszą na przykład policzyć koty namalowane na słynnym muralu i inne, które można spotkać na Śródce. Oglądając panoramę dawnego Poznania przedstawioną na ścianie Muzeum Archeologicznego, od strony ul. Świętosławskiej, mają za zadanie odnaleźć na niej charakterystyczne budowle, narysowane w przewodniku. Ponadto, żeby jeszcze bardziej zainteresować młodych turystów, autorki przewodnika proponują inne zabawy, jak choćby pokolorowanie pomnika Bamberki, oczywiście chodzi tu o rysunek zamieszczony w przewodniku, a nie o prawdziwy pomnik. Ponadto dzieci mogą zmierzyć grubość muru baszty narożnej przy ul. Masztalarskiej oraz rozkodować szyfr (to w związku z pomnikiem Kryptologów przy zamku). Takich zabaw jest oczywiście więcej.


Pamiętam szkolne wycieczki z okresu mojego pobytu w szkole podstawowej. Wiele można o nich powiedzieć, z jednym wyjątkiem – rzadko były ciekawe i porywające. Jestem pewien, że dzięki przewodnikowi „Chodź, zobacz!”, każda wycieczka po Poznaniu Traktem Królewsko-Cesarskim będzie wydarzeniem ciekawym i pouczającym dla najmłodszych turystów. Szczerze polecam ten przewodnik. 

Fotografie: autor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...