Poznańskie koziołki

niedziela, 13 maja 2012

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2


Chciałbym dziś zapoznać Państwa z kolejnymi projektami Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Spośród wielu ciekawych propozycji, nie mogło zabraknąć oferty dla najmłodszych. W tej dziedzinie TRAKT ma do zaprezentowania niezwykle ciekawą i bogatą ofertę, skierowaną specjalnie dla dzieci i młodzieży. Projekty te mają za zadanie przekazywać młodym ludziom wiadomości z historii miasta i regionu, poprzez zabawę. Dzieci mogą zapoznawać się z nimi zarówno w szkole podczas zajęć z edukacji regionalnej, jak i w domu, podczas wspólnych zabaw z rodzicami. 

Źródło: CTK TRAKT

Aby opowiedzieć o ofercie TRAKTU skierowanej dla dzieci, najlepiej zapytać samych zainteresowanych. One w końcu potrafią powiedzieć, co im się podoba, a co nie. Poprosiłem więc o konsultację Martynkę
Metkę (lat 8), która już od jakiegoś czasu bardzo interesuje się historią Poznania i uczestniczy w niemal wszystkich imprezach zorganizowanych przez TRAKT, jak również miała możliwość zapoznania się z wszelkimi publikacjami skierowanymi dla dzieci. W tekst ten wplotę zatem wypowiedzi małej konsultantki. Zapraszam do lektury.

Miniprzewodnik Poznaj Trakt Królewski-Cesarski, źródło: CTK TRAKT.

W pierwszej kolejności opowiem wespół z Martynką o miniprzewodnikach po Poznaniu. Do tej pory wydano 4 takie książeczki: „Poznaj Trakt Królewsko-Cesarski”, „Stare Miasto”, „Dawna Dzielnica Zamkowa” i „Ostrów Tumski w Poznaniu”. Autorką tekstów i rysunków jest pani Eliza Piotrowska, historyk sztuki, pisarka książek dla dzieci, tłumacz z języka włoskiego, ilustratorka, krytyk sztuki, uczennica Danuty Wawiłow. Książeczki są bogato ilustrowane i skonstruowane, tak, aby dzieci poznawały ważne i ciekawe miejsca w Poznaniu i postacie historyczne związane z tym miastem. Na trasie miniprzewodników dzieci spotykają postacie historyczne, które przedstawiają się krótkimi rymowankami, prezentując jednocześnie budowle związane ze sobą. Oto kilka przykładów. Tak przedstawiono króla Przemysła II: Oto książę wielkopolski, który stał się królem Polski! Przemysł typem był dość twardym, co potwierdza duch Ludgardy. A tak przedstawił się on sam: Jestem Przemysł II, lubię awantury, zatem proszę zmykać szybko z mojej góry.  

Miniprzewodnik Stare Miasto, źródło: CTK TRAKT.

Ojciec Przemysła II, książę Przemysł I, tak wyjaśnia powody lokacji Poznania w 1253 roku: Kiedy się lokuje miasto, to znaczenie jego wzrasta, bo zyskuje ono prawa, które mają tylko miasta. W podobny sposób w miniprzewodnikach ukazano zabytki poznańskie. Tak napisano o Starym Rynku i ratuszu: Rynek leżał w środku miasta, na nim ratusz zaś wyrastał. Tu toczyły się obrady władz Poznania – miejskiej rady. W bardzo zabawny sposób Wilhelm II przedstawił najmłodszym czytelnikom swój zamek: Zamek mój w centrum Poznania, wierzcie, wart jest oglądania! Na to odpowiada mu żona, cesarzowa Augusta Wiktoria: Drogi mężu bez obrazy, byłeś w zamku ze dwa razy…

Miniprzewodnik Dawna Dzielnica Zamkowa, źródło: CTK TRAKT.

Książeczki, oprócz takich zabawnych rymowanek, dzięki którym dzieci z pewnością więcej się dowiedzą o Poznaniu, niż z nudnych nierzadko lekcji w szkole, zawierają też zagadki, krzyżówki, mini testy i rebusy, dzięki którym utrwalą sobie wiadomości, a przy okazji będą dobrze się bawić. Przyszedł czas, aby oddać głos Martynce. Wszystkie książeczki pani Elizy Piotrowskiej bardzo mi się podobały. Najśmieszniejszy był wierszyk z książeczki pt. „Stare Miasto”, dotyczący Muzeum Archeologicznego o Ozyrysie i mumii. Spodobała mi się historyjka o pręgierzu, potem szukałam informacji dalszych na ten temat. Po przeczytaniu opowiadania o Ludgardzie, od razu z mamą wyszukałam Internecie wiadomości o jej życiu i śmierci. Po przejrzeniu książeczki pt. „Ostrów Tumski w Poznaniu”, dowiedziałam się, że na moście Jordana, zakochani wieszają kłódki. Postanowiłam to sprawdzić i pojechałam z tatą wieczorem na ten most. Był pięknie oświetlony, a kłódki wisiały. Były na nich imiona chłopców i dziewcząt. Książeczki są bardzo ładne i kolorowe na zewnątrz, a w środku czarno-białe. Chciałabym, aby były bardziej kolorowe w środku.
Wiele ciekawostek dowiedziałam się o historii i zabytkach Poznania. Książeczki pani Elizy Piotrowskiej. Służą do nauki o dawnej kulturze Poznania oraz do zabawy dla dzieci i dorosłych. Trudno chyba o lepszą recenzję dla pani Elizy. Zapytano kiedyś Juliana Tuwima, jak się pisze książki dla dzieci. On odpowiedział: Tak samo jak dla dorosłych, tylko lepiej.  

Gra Wygraj z królem, źródło: CTK TRAKT.
 Aby dzieci mogły jeszcze lepiej poznać książąt, królów i cesarzy, którzy na trwale lub epizodycznie związani byli z Poznaniem, pracownicy CTK TRAKT wymyślili grę w karty, której reguły przypominają „Czarnego Piotrusia”. Gra nosi nazwę „Wygraj z królem” i przeznaczona jest już dla dzieci od 3 roku życia. W grze występują postacie władców od Mieszka I do Wilhelma II. W rolę Czarnego Piotrusia wcielił się św. Marcin. W talii występują też żony niektórych władców, a więc księżniczki: Dobrawa i Ludgarda oraz cesarzowa Augusta Wiktoria. Należy dobierać władcę do jego atrybutu. Wizerunek każdego panującego jest opatrzony krótką rymowanką. Gra gwarantuje więc nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także umiejętność rozpoznania występujących w talii władców i odgadnięcie ich wkładu w rozwój kraju, regionu i Poznania. Dzieci bez problemu będą pamiętały, że Przemysł I dokonał lokacji Poznania, dzięki rymowance: Poznań miejskie prawa ma, bom go ulokował ja! 


Karta do gry, źródło: CTK TRAKT.
Jego syn, Przemysł II został królem Polski, co wiemy dzięki jego rymowance: Z racji sporych aspiracji, doczekałem koronacji. Jego pierwsza żona, Ludgarda nie jest jednak z mężem szczęśliwa: Życie ciężkie mam, bo mąż o coś zły jest na mnie wciąż. Osoba cesarza Napoleona Bonaparte i jego pobyt w Poznaniu nie będą dzieciom obce, dzięki wierszykowi: Poznań mnie z radością gościł, bom zapowiedź niósł wolności! Oddaję ponownie głos Martynce: Zachwyciły mnie karty do gry. Dużo mnie nauczyły o władcach Polski i czym się zajmowali. Gram często z rodzicami i zadajemy sobie wzajemnie pytania z kart. Rodzice czasem się mylą, ja czasami też. CTK TRAKT co jakiś czas organizuje turnieje gry w „Wygraj z królem”.

Film Trzy, dwa, jeden, TRAKT! , źródło: CTK TRAKT.

Dla wyobraźni młodego człowieka najlepiej jednak przemawiają obraz i dźwięk. TRAKT przygotował w związku z tym dwie propozycje, mianowicie spektakl teatralny „O Królewsko-Cesarskim Trakcie w Jednym Akcie” oraz film animowany: „Trzy, dwa, jeden, TRAKT!” Bohaterami spektaklu jest dwoje uczniów, którzy szukając odpowiedzi na nurtujące ich pytania, zabierają widzów w pasjonującą podróż w przeszłość Poznania. W filmie, młodzi ludzie zabierani są w podróż magicznym autobusem  nazwie „Rex Ambulans” i poznając ciekawe miejsca związane z historią Poznania, zapoznają się jednocześnie z jego historią.

Kadr z filmu Trzy, dwa, jeden, TRAKT! , źródło: CTK TRAKT.

Rozrywką dla nieco starszych dzieci są gry miejskie, w trakcie których miasto staje się gigantyczną planszą do gry. Uczestnicy stają się detektywami, rozwiązując zagadki  i mają  konkretne zadania do wykonania. TRAKT organizuje też dla najmłodszych warsztaty teatralne i plastyczne oraz wycieczki w ramach projektu: „Terra Incognita”. Długo by mówić o wszystkich atrakcjach przygotowywanych przez CTK TRAKT, ale z pewnością jeszcze o nich opowiem.

Źródło: CTK TRAKT.

Pragnę wyrazić serdeczne podziękowania Martynce Metce za konsultacje podczas pisania tego tekstu.

Źródło:
Materiały wydawnicze i promocyjne Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...