Poznańskie koziołki

niedziela, 3 marca 2013

Apel

Drodzy i Szanowni Czytelnicy!

Już niedługo obchodzić będziemy 45. rocznicę wydarzeń, które przeszły do historii jako Marzec'68. W Poznaniu, w dniach 12 - 16 marca 1968 roku, studenci największych poznańskich uczelni w geście solidarności z ich koleżankami i kolegami z Warszawy i innych polskich miast, wyszli na ulice i zorganizowali manifestacje, żądając wolności słowa i zgromadzeń, protestując przeciw łamaniu prawa i zdjęciu z afisza warszawskiego Teatru Narodowego "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Manifestacje zostały rozpędzone przy pomocy pałek ZOMO. Wielu manifestantów aresztowano, część studentów wyrzucono ze studiów, a pracowników naukowych z pracy na uczelniach. Część robotników z poznańskich zakładów pracy poparła studentów i odmówiła uczestnictwa w wiecach potępiających "warchołów", za co także dotknęły ich represje. 

Postanowiłem napisać artykuł, który zostanie opublikowany na "Poznańskich Historiach", opisujący przebieg tamtych dni. Zwracam się do Państwa, którzy pamiętają lub nawet uczestniczyli w tych wydarzeniach w Poznaniu, aby zachcieli podzielić się swoimi wspomnieniami. Proszę napisać, co Państwo wtedy robili, kim byli, co pamiętają itd. Może ktoś z członków Państwa rodzin brał udział w manifestacjach i opowiedział Wam? Takie relacje z pewnością ubarwią tekst i spowodują, że tamte wydarzenia staną się bliższe i lepiej poczujemy atmosferę tamtych dni. 

Proszę wysyłać maile na adres: poznanskiehistorie@gmail.com  Najlepiej byłoby, abym otrzymał maile od Państwa do soboty, 9 marca, ale jeśli Państwo nie zdążą, lub relacji będzie dużo, nic nie szkodzi, wtedy można przysyłać maile po terminie, a ja opublikuję odrębny tekst, zawierający relację uczestników, obserwatorów itp. Mam nadzieję, że nie zgłaszam się za późno, ale liczę na Państwa. W razie pytań lub wątpliwości, proszę pisać, zarówno na FB, jak i na adres mailowy.

Maciej Brzeziński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...