Poznańskie koziołki

niedziela, 29 października 2017

Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

J
uż za kilka dni, a dokładnie 31 października, minie pięćset lat od chwili, kiedy dr Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze swoje słynne 95. tez. Dzień ten uważany jest za początek reformacji. Wobec powyższego, dzisiejszy tekst z cyklu „Kościoły i związki wyznaniowe w Poznaniu”, poświęcony będzie tutejszej parafii ewangelicko-augsburskiej.

sobota, 21 października 2017

10 grunwaldzkich "perełek"



G
runwald, to jedna z największych dzielnic Poznania. Obejmuje ona aż cztery osiedla samorządowe: Grunwald Północ, Grunwald Południe, Stary Grunwald i Święty Łazarz. Najstarsze budynki stojące w tej części miasta, pochodzą z drugiej połowy XIX w., choć prawdziwy boom budowlany przypadł tu na okres międzywojenny.

niedziela, 15 października 2017

Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu

P
ierwszy lot człowieka balonem odbył się w 1783 r. Marzenia o powietrznych podróżach stały się realne. Trudno powiedzieć, kiedy pierwsze balony, sterowce i aeroplany pojawiły się nad Poznaniem, ale początki zorganizowanych lotów, mających charakter rekreacyjno-sportowy, sięgają roku 1903.

niedziela, 8 października 2017

Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice



J
uż w latach sześćdziesiątych XX wieku, urbaniści  zwrócili uwagę na północne krańce Poznania, jako miejsce pod budowę kolejnego, dużego osiedla mieszkaniowego. Plany te zaczęto realizować w drugiej połowie lat siedemdziesiątych i kontynuowano jeszcze przez wiele lat.

niedziela, 1 października 2017

Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II

P
isałem już kiedyś o jego ojcu, o dwóch spośród jego trzech żon oraz o jego jedynym dziecku – córce Elżbiecie Ryksie. Pora więc wreszcie napisać o samym Przemyśle II, księciu wielkopolskim i królu polskim.

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...