Poznańskie koziołki

niedziela, 22 lipca 2018

Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach

P
ierwsze zwierzyńce, czyli miejsca gdzie przetrzymywano i pokazywano dzikie zwierzęta, powstały już w starożytności, jednak pierwsze ogrody zoologiczne z prawdziwego zdarzenia, były zakładane w XVIII stuleciu, choć tak naprawdę wielka kariera ogrodów zoologicznych rozpoczęła się w XIX w. Pierwsze Zoo w Poznaniu założono już w 1874 r., a zaczęło się od żartu.

poniedziałek, 9 lipca 2018

„Elektrownia Garbary – dokument potencjalny” – recenzja

C
entrum Turystki Kulturowej „TRAKT” realizuje szereg projektów edukacyjnych, promujących Poznań, jego historię i atrakcje turystyczne. CTK TRAKT organizuje wystawy, wydaje książki i przewodniki. Jedną z takich wystaw zorganizowano w drugiej połowie 2017 r., a jej tematem była Elektrownia Garbary.

niedziela, 8 lipca 2018

Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r.

P
oczątki grodu poznańskiego sięgają X w., jednak miastem z prawdziwego zdarzenia stał się Poznań dopiero w 1253 r., kiedy to książęta wielkopolscy: Przemysł I i Bolesław Pobożny, przeprowadzili jego lokację na prawie niemieckim. W opiniach badaczy, lokacja Poznania uznawana jest za wzorcową.

niedziela, 1 lipca 2018

Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła

W
ieża dawnego ewangelickiego kościoła św. Pawła, a obecnie Najświętszego Zbawiciela, jest jedną z najwyższych w Poznaniu. Do dziś stanowi ona dominujący element architektoniczny ul. Fredry, która kiedyś nosiła nazwą ulicy Kościoła Świętego Pawła. Świątynia nie była co prawda najstarszym kościołem ewangelickim w Poznaniu, ale za to tym najważniejszym.

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...