Poznańskie koziołki

piątek, 1 lipca 2011

Emilia Sczaniecka (1804 - 1896)


Pisząc artykuły biograficzne o wybitnych poznaniakach, lub osobach związanych z Poznaniem, zdałem sobie sprawę, że do tej pory zabrakło tam przedstawicielek płci pięknej. Spieszę więc naprawić to niedopatrzenie i zapraszam do lektury tekstu o Emilii Sczanieckiej, wybitnej działaczce niepodległościowej, znanej z działalności filantropijnej.

Emilia Sczaniecka. Źródło: Wikimedia.

Emilia Sczaniecka urodziła się 20 maja 1804 roku w Brodach, w rodzinie ziemiańskiej. Mimo, że została wcześnie osierocona i wychowywana przez babkę, to otrzymała staranne wykształcenie. Uczyła się na prywatnych pensjach w Poznaniu i Dreźnie. Sporo podróżowała. Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku, zorganizowała zbiórkę składek na rzecz sformowania szwadronów wielkopolskich. Później wyjechała do Królestwa Polskiego, gdzie pracowała w szpitalach wojskowych jako sanitariuszka. Po
powrocie do Wielkopolski, sąd pruski orzekł konfiskatę jej majątku, (spotkało to zresztą wielu powstańców z Wielkopolski, m. in. gen. Dezyderego Chłapowskiego), jednakże w 1833 roku król pruski uchylił ten wyrok.

Dwór w Brodach, miejsce urodzenia Emilii Sczanieckiej, stan obecny. Źródło: www.staff.amu.edu.pl.

Przez następne lata Sczaniecka przebywała na zmianę w Poznaniu i w swym majątku w Pakosławiu. Nie zaprzestała jednak działalności patriotycznej. W 1839 roku pomogła arcybiskupowi gnieźnińsko-poznańskiemu, Marcinowi Duninowi w ucieczce z Berlina (abp Marcin Dunin po konflikcie w władzami pruskimi został internowany w Berlinie i miał zostać stamtąd przewieziony do więzienia, nie uznał jednak tego wyroku i wyjechał z Berlina). W 1843 roku nasza bohaterka wyjechała do Londynu, Brukseli i Paryża, gdzie spotykała się z przedstawicielami „Wielkiej Emigracji”. Po powrocie do kraju ukrywała przybywających do Wielkopolski emisariuszy przygotowujących (nieudane zresztą), trójzaborowe powstanie w 1846 roku. Po wykryciu spisku, opiekowała się więźniami z Moabitu i Sonnenburgu. W czasie wielkopolskiej Wiosny Ludów w 1848 roku, założyła lazaret w Lubomierzu, przeniesiony później do pałacu Działyńskich w Poznaniu. Mimo tak wielkiego poświęcenia i  pomocy dla powstańców, była przeciwniczką zbrojnej walki o niepodległość.

Pałac Emilii Sczanieckiej w Pakosławiu, stan obecny.  Źródło: www.staff.amu.edu.pl.

Po upadku powstania dalej utrzymywała kontakty z emigracją, wspomagając ją finansowo. Po wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku, była inicjatorką założenia szpitala dla powstańców w Strzelnie i sama go zaopatrywała, pracując jednocześnie w nim jako pielęgniarka. Po upadku powstania w dalszym ciągu wysyłała pieniądze na pomoc dla emigrantów. Będąc już w podeszłym wieku, nie zaprzestała swej działalności. Brała udział w zakupie akcji Banku Ziemskiego, założonego w 1886 roku w Poznaniu dla obrony ziemi polskiej przed wykupem przez Komisją Kolonizacyjną. Zmarła w Poznaniu 11 maja 1896 roku. Pochowano ją w Michorzewie. Jest patronką m. in. ulicy na poznańskim Łazarzu.

Źródło:
Witold Jakóbczyk, Emilia Sczaniecka, w: Wielkopolski Słownik Biograficzny, praca zbiorowa, Poznań 1983. 

4 komentarze:

 1. Hey There. I discovered your blog the use of msn. This is a really well written article.
  I'll be sure to bookmark it and return to read extra of your helpful information. Thank you for the post. I'll definitely comeback.

  You are welcome to my blog: Technology Bangladesh

  OdpowiedzUsuń
 2. HI! I'm glad you liked the article and the blog. Your words mean a lot to me. Yours!

  OdpowiedzUsuń
 3. Emilia Sczaniecka nie dążyła do chwały i zaszczytów .Zdobyła je sobie jedynie dzięki ciężkiej pracy organizacyjnej i patriotycznej dla Narodu Polskiego .stała się uosobieniem serdeczności i ofiarności,a jej cnoty patriotyczne i moralne mają walory ponadczasowe .Emilia Sczaniecka to “pochodnię miłości i poświęcenia dla ziemi Polskiej - naszej . ....
  wiecej o Tej wybitnej Osobie na www.turystakulturowy.pl


  Karol Barsolis Turysta Kulturowy

  OdpowiedzUsuń

Zobacz także

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...